Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
A tervezet főbb megállapításai Magyarországra nézve meglehetősen negatívak.
Kedden a Portfolio birtokába került az Európai Bizottság jogállamisági jelentésének tervezete. A lap közölte, hogy a dokumentum tartalmában megegyezik a Politico által közzétett megállapításokkal.
A tervezet főbb pontjai Magyarországra nézve meglehetősen negatívak. Igaz ugyan, hogy
a dokumentum direkt jogi következményekkel nem jár,
azonban a magyar kormány ennek ellenére is aggódhat miatta. A Portfolio közölte, hogy „az Európai Parlament képviselői hivatkozási alapként további keménykedéseket követelhetnek Magyarországgal szemben a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF), valamint a kohéziós alapok forrásainak lehívásakor”.
Az elemzésben közölték, hogy három jogállamiságot érintő eljárás is fut Magyarország ellen.
Az első a hetes cikk szerinti procedúra, amely a tanácsi szavazati jog felfüggesztését jelentheti. Mellette a hétéves költségvetés forrásait blokkoló horizontális feljogosító feltételek rendszere, végül pedig a kondicionalitási eljárás, amely egyszerre hat ki az RRF és a 2021-2027 közötti kohéziós pénzek lehívására.
A jelentés ugyanakkor megállapítja, hogy összességében Magyarország bizonyos területeken előrelépést ért el. A pozitív fejlemények ellenére azonban még mindig jelentős problémák orvoslását várja el az Európai Bizottság a kormánytól. Az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosítása, a korrupcióellenes erőfeszítések megerősítése, a lobbizás átláthatóságának fokozása, sőt a média függetlenségének biztosítását is megemlítették.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand